Skip links

جدید

ظاهرنو، جستجو سریعتر، در بروزرسانی ودیعه 

آشنای با ابزار اندازه گیری خیاطی

جدیدترین آموزش ها در کانال ودیعه
# ودیعه هنکرده طراحی و مُد،راهی آسان برای آموزش خیاطی ، طراحی لباس و مد
PublicClass

آشنای با ابزار اندازه گیری خیاطی

آخرین بروزرسانی جمعه,11 اسفند, 1396
سطح آموزش 
3042 بازدید
5 نظر
نـدا ایــمـانـیــ

آخرین بروزرسانی جمعه,11 اسفند, 1396

نـدا ایــمـانـیــ
CEO

خیاطی از هنر هایی است که بااندازه گیری آغاز میشود .استفاده از ابزار اندازه گیری به شما کمک می کند تا کا ر را سریع و صحیح انجام دهید . برای کشیدن خطوط راست ، منحنی وعمود روی الگو وسایلی ابداع شده که انجام کار را راحت می کند . همچنین لوازمی برای علامت گذاری روی پارچه وجود دارد که به خیاط کمک می کند راحت تر الگو را به پارچه منتقل کند . در این مبحث تعدادی از این وسایل با کاربرد هایشان به شما معرفی می شوند .

آشنایی با ابزار اندازه گیری

متر اندازه گیری : آنچه که بطور خلاصه آن را متر مینامیم عبارت است از نواری پلاستیکی یا پارچه ای که دارای درجات سانتی متر و اینچ است . هر اینچ حدوداً 2/5 سانتی متر می باشد . و طول این نوار حدود 150 سانتی متر و هر 10 سانت آن بعنوان یک دسی متر علامت گذاری شده . در بعضی از متر ها هر دسی متر رنگ متفاوتی دارد . از متر برای اندازه گیری های بدن و اندازه زدن روی کاغذ برای کشیدن الگو استفاده می گردد .

185 متر فرانسوی 104 متر معمولی

خط کش : وسیله ای مدرج به اندازه های متریک ( میلیمتر ، سانتی متر) می باشد که در انواع چوبی ، فلزی ، شیشه ای یا طلقی آن در بازار بوفور یافت می شود .از آن برای علامت گذاری لبه ها و کشیدن خط های راست استفاده می شود . نوع کاغذی آن نیز وجود دارد که برای اندازه گیری کف حلقه آستین بکار می رود زیرا براحتی میتوان آن را روی بدن خواباند . خط کش ها انواع مختلفی دارد که به ترتیب در مورد آنها توضیحات مختصری می د هیم .

106 108

خط کش قابل تنظیم : این نوع خط کش علامت متحرکی دارد که بوسیله ان می توان اندازه پیلی ها و لبه های تا شونده را که نیاز است هم زمان خط کش روی پارچه باشد اندازه زد . دقت آن از علامت گذاری دستی بمراتب بیشتر است.

187 161

خط کش تی و گونیا : این وسیله ها برای کشیدن خطوط عمود مورد استفاده قرار می گیرند . گونیا نوع کاغذی یا مقوایی که به صورت اشل (در مقیاس کوچک 1/2 و 1/4) در بازار وجود داردکاربرد آموزشی نیز دارد .

188 160

107 گونای اشل

خط کش های منحنی : که شکل های مختلف این نوع خط کش ها را در بازار زیاد می توان یافت . از طول آنها برای انحنای پهلو ها و ساسون ها و اریبی دامن خمره ای استفاده می شود و از قسمتهایی با انحنای بیشتر برای فاق شلوار ، انحنای حلقه آستین ، انحنای کاپ آستین و گودی گردن پشت و جلو استفاده می شود .

پیستوله و خط کش منحنی 3 - Copy

خط کش های منحنی

گونیای منحنی 3

منحنی فرانسوی (پیستوله): : این نوع نوع خط کش جزو خط کش های منحنی محسوب می شود که فقط منحنی های مثل کاپ ستین ، حلقه و گودی گردت را می توان با آن کشید . نوع کوچک آن که معمولا سه قسمتی است برای الگو های اشل و کوچک هم کار برد دارد .

57 منحنی فرانسوی 2

55

منحنی قابل اتعطاف ( خم شونده) : نوار لاستیکی است که با قرار دادن آن در سر و ته نقاطی که می خواهیم منحنی رسم کنیم اندازه دلخواه را با آن تنظیم کرده و می کشیم ، بعضی از انواع آن درجات سانتی متر رو آن قرار دارد .

144 143

پرسشـ و پاســخـ ...

پرسشی درباره ی این آموزش دارید؟ آنرا از ما بپرسید ، تمام تلاشمان را میکنیم تا مشکل شما حل شود

 • نسترن شریعتی
  ارسال شده در 9 اردیبهشت, 1397

  با سلام.پیام دریافت شد .با تشکر از جواب شما

  کپی کردن نظر
 • نسترن شریعتی
  ارسال شده در 9 اردیبهشت, 1397

  سلام .من در مشهد زندگی می کنم.و به شدت به این وسایل احتیاج دارم.مرا راهنمایی کنید.

  کپی کردن نظر
  1. نـدا ایــمـانـیــ
   نـدا ایــمـانـیــ
   Teacher
   CEO
   ارسال شده در 9 اردیبهشت, 1397

   سلام دوست عزیز اکثر این وسایل در خرازی فروشیها پیدا میشود اما از طریق اینترنت اسم موردی را که میخواهید سرچ کنید بعضی از اینها فروش اینترنتی دارند

   کپی کردن نظر
 • مهدی نقی پور
  ارسال شده در 29 تیر, 1395

  سلام. من به شدت به این ابزارها نیاز دارم اما پیدا نمیکنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر نقی پور

  کپی کردن نظر
  1. ندا ایمانی
   نـدا ایــمـانـیــ
   Teacher
   CEO
   ارسال شده در 3 مرداد, 1395

   با سلام خدمت شما بازدیدکننده محترم
   اگر شما در تهران زندگی میکنید بعضی از این ابزار ها را می توانید ، از خیابان لاله زار ، پاساژ جواهری تهیه کنید ، برخی دیگر را نیز ، از خیابان خیام پایین تر از 15 خرداد می توانید خریداری نمایید .
   امید وارم راهنمایی مفید واقع شده باشد

   کپی کردن نظر

به گفتگو بپیوندید

Copyright 2018 © Vadiye Artcenter.