Skip links

جدید

ظاهرنو، جستجو سریعتر، در بروزرسانی ودیعه 

راهنما رنگ در طراحی لباس

# ودیعه هنکرده طراحی و مُد،راهی آسان برای آموزش خیاطی ، طراحی لباس و مد
PublicClass

راهنما رنگ در طراحی لباس

آخرین بروزرسانی پنجشنبه,21 دی, 1396
سطح آموزش 
88 بازدید
بدون نظر
نـدا ایــمـانـیــ

آخرین بروزرسانی پنجشنبه,21 دی, 1396

نـدا ایــمـانـیــ
CEO

آشنایی با رنگ و ترکیبات رنگی آن برای یک طراح لباس  از اهمیت ویژه ای برخوردار است ودیعه در این آموزش سعی می کند راهنما رنگ کلی ای به خوانندگان ارایه کند . در چرخه رنگ همانگونه که در پایین می بینید سه رنگ وسط یعنی قرمز ، زرد و آبی را رنگ های اصلی می گویند از آن جهت که از ترکیب هیچ نوع رنگی بوجود نیامده اند. این رنگ ها و همچنین رنگ های دیگر در ترکیب با سیاه و یا سفید درخشندگی های متفاوتی از خود نشان می دهند چنانچه مثلا رنگ قرمز می تواند از سفید مایل به صورتی شروع شود و به سیاه مایل به قرمز ختم گردد که به این تفاوت های رنگی تنالیته گفته می شود در همه رنگ های دیگر نیز به همین ترتیب است

رنگ های فرعی یا رنگ های درجه دو رنگ هایی هستند که از ترکیب دو رنگ اصلی بوجود امده اند در چرخه رنگ در ردیف بیرونی رنگ اصلی قرار گرفته اند نارنجی ، بنفش و سبز .

از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد نارنجی بدست می اید . و زرد و آبی سبز را بوجود می اورند و با قرمز و آبی به بنفش می رسیم .

رنگ های درجه سه که در بیرونی ترین لایه چرخه رنگ قرار دارند از کنارهم قرار گرفتن رنگ های اصلی و فرعی و ترکیب رنگ اصلی با رنگ فرعی کنار خود بوجود آمده اند که نام های آنها را در چرخه رنگ می بینید.

چرخه رنگ

موضوعی که در رابطه با رنگ ها معمولا شنیده می شود رنگ های گرم و سرد هستند . با دیدن این رنگ ها احساس گرمی ، شادابی و یا سردی و رخوت میکنیم . در چرخه رنگ رنگ هایی که در سمت راست تصویر قرار میگیرند رنگ های گرم و رنگ های سمت چپ را رنگ های سرد می گویند .

رنگ های گرم و سرد

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل اصطلاحا به رنگ هایی گفته می شود که در چرخه رنگ رو به روی هم دیگر قرار میگیرند مکمل هایی که با رنگ اصلی همراه هستند مکمل های اصلی و مکمل های دیگر مکمل های فرعی اند روی شکل مکمل های اصلی را با خط سیاه و مکمل های فرعی را با خط کِرِم نشان داده ایم . شناخت رنگ های مکمل و میزان اثر گذاری آنها در ذهن کمک می کند که در طراحی لباس ، لباس هایی آرامش بخش بسازیم . طرح هایی را که می بینید به نظر تند و زننده می آیند معمولا اصول رنگ پردازی در آنها رعایت نشده است .

رنگ های مکمل

تعدادی از کارهاییکه دانشجویان طراحی و دوخت دانشکده فنی شریعتی در درس مبانی رنگ در ارتباط با رنگ های مکمل تهیه و اجرا کرده اند را در زیر برای شما به نمایش می گذاریم . در همین جا از سرکار خانم استاد بهدانی که نهایت توجه و کوشش را برای آموزش به دانشجویان بذل نموده اند بسیار سپاسگزارم   . همچنین از دانشجویان که این لطف را داشتند و کارهای خود را در اختیار ما قرار داده اند  کمال تشکر را دارم . بعضی از این طرح ها بطور جداگانه در کنار هم چیده شده  و برخی دیگر در یک طرح اجرا شده . همچنین تنالیته های نختلف رنگ ها را در این طرح ها میبینید .

 

پروژه رنگ مکمل از خانم فائزه کاهه
پروژه رنگ مکمل از خانم سمیه صحنه
پروژه رنگ مکمل از خانم بیتا کیانی
پروژه رنگ مکمل از خانم فاطمه اکبری نظری
رنگ های مکمل از خانم مرضبه رضایی
رنگ های مکمل از خانم مهسا بهرامی
رنگ های مکمل از خانم پریناز مصطفایی

پروژه رنگ های مکمل از خانم مهیا فلفلیان
رنگ های مکمل از خانم سیما کاظمی
رنگ های مکمل از خانم سعیده معصومی
رنگ های مکمل از خانم ندا ایمانی

رنگ های فصل ها

معمولا هر فصلی را بارنگی می شناسند فصل بهار رنگ های خاص خودش را دارد  رنگ های این فصل در عین اینکه احساس زندگی تازه را در انسان پدید می آورند نوعی سرزندگی به انسان می بخشند . تنالیته های رنگ های بهار رنگ های گرم در ترکیب با مقادیر مختلفی رنگ سفید قرار می گیرند . اما در فصل زمستان رنگ های سرد در ترکیب با سفید قرار می گیرند . در این فصل ( زمستان ) رنگ های آبی ، خاکستری ، زنگالی و فیروزه ای روشن بسیار دیده می شوند رنگ قرمز و زرد اصلی در این فصل وجود ندارند.

رنگ های فصل تابستان عمدتا رنگ های گرم هستند رنگ سبز و آبی در حالت تند و همچنین در ترکیب با کمی سفید دیده می شوند  . رنگ های فصل پاییز تقریبا همان رنگ های تابستان هستند که در ترکیب با قهوه ای و سیاه خود را نشان می دهند .

دانشجویان دانشکده فنی شریعتی پروژه هایی را با رنگ های چهار فصل با کمک استاد بهدانی تهیه کرده اند ، تعدادی از آنها را برای شما به نمایش گذاشته ایم . بعضی از پروژه ها فصل ها را بطور جدا گانه نشان می دهندو برخی فصل ها را در یک پروژه به نمایش گذاشته اند .

پروژه چهار فصل از خانم پریناز مصطفایی
چهار فصل از خانم سارا پارسا مقدم
چهار فصل از خانم فاطمه اکبری نظری
چهار فصل از خانم حدیث احمدی
چهار فصل از خانم ریحانه زبر جدی
چهار فصل از خانم مریم بیگلری
چهار فصل از خانم سعیده معصومی
چهار فصل از خانم فائزه کاهه
پروژه چهار فصل از خانم مهیا فلفلیان
چهار فصل از خانم سمانه چراغی یوسف آباد
چهار فصل از خانم مهدیه ترابی
چهار فصل از مهسا بهرامی
چهار فصل از بیتا کیانی
چهار فصل از خانم سمیه صحنه
چهار فصل از خانم مریم مصیب زاده
چهار فصل از خانم ندا ایمانی
پروژه چهار فصل از خانم ناهید مواجی

 

پرسشـ و پاســخـ ...

پرسشی درباره ی این آموزش دارید؟ آنرا از ما بپرسید ، تمام تلاشمان را میکنیم تا مشکل شما حل شود

به گفتگو بپیوندید