Skip links

جدید

ظاهرنو، جستجو سریعتر، در بروزرسانی ودیعه 

لوازم کمکی دوخت و دوز (قسمت دوم)

جدیدترین آموزش ها در کانال ودیعه
# ودیعه هنکرده طراحی و مُد،راهی آسان برای آموزش خیاطی ، طراحی لباس و مد
PublicClass

لوازم کمکی دوخت و دوز (قسمت دوم)

آخرین بروزرسانی دوشنبه,25 دی, 1396
سطح آموزش 
1808 بازدید
4 نظر
نـدا ایــمـانـیــ

آخرین بروزرسانی دوشنبه,25 دی, 1396

نـدا ایــمـانـیــ
CEO

ادامه آشنایی با لوازم کمکی دوخت .

قارچ رفو گری : وقتی پارچه دچار پارگی می شود نیاز به رفو دارد در بسیاری از موارد اگر بخواهیم یک دوخت ساده برای آن پارگی بسازیم اثر آن همچنان باقی می ماند در این جا رفو کردن بکار می آید که با استفاده از پارچه هم رنگ و با چسب یا زانفیکس پودری و دوخت های بسیار ظریف آن قسمت را رفو می کنند . به این منظورقارچ رفو گری کمک می کند تا هم الیاف پارچه از هم درست باز شوند و هم پارچه روی آن ثابت شود و می توان تکه رفو را روی آن چسباند .

قارچ رفو گری 2

قارچ رفو گری 3

دستگاه پلیسه زنی : این دستگاه دارای سوزن های زیادی است که با نخ کردن آنها ردیف های متعدد دوخت های یکسان با چرخاندن دسته آن روی پارچه ایجاد می شود که این دوخت ها بعد از کشیده شدن چین می خورند مانند چین سوزنی . چین های لانه زنبوری ( اسموک دوزی ) را هم خیلی سریع می توان با این وسیله ایجاد کرد .

چین ماشین پلیسه زنی 4

چین ماشین پلیسه زنی 2

مانکن خیاطی :

برای هر خیاطی لازم است حد اقل یک مانکن خیاطی با قابلیت فرو بردن سوزن در آن و ثابت نگه داشتن پارچه داشته باشد ؛ تا زمانی که می خواهد گریتی ( ایحاد چروک روی پارچه مانند دامن های عروس ) را ایجاد کند یا لباسی را پرو کند یا به نمایش بگذارد ، تر کیب یقه یا جیب و یا ….را روی لباس بر روی تن ببیند از مانکن خیاطی استفاده کند . در دوخت لباس به روش حجمی مانکن از ابزار بسیار ضروری است . از این رو مانکن جزو لوازم کمکی دوخت محسوب می شود . مانکن های خیاطی در مدل های مختلف ساخته شده اند اگر چه درکشور ما فقط نوع مخملی آن با سایز های ثابت در مغازه ها یافت می شود و مانکن های دیگر عمدتا مانکن های فروشگاهی هستند .
نوع مخملی مانکن ها سایز های ثابتی دارند و با سایز های استاندارد طرا حی شده اند شما براحتی نمی توانید در اندازه ی سینه ، باسن و یاکمر تغییراتی ایجاد کنید .این مانکن ها ازسایز 36 تا 48 در ایران وجود دارند .
در مقابل مانکن های فوق مانکن های قابل تغییر یا قابل سایز بندی نیز طراحی شده اند در این نوع مانکن ها دگمه های چرخانی تعبیه شده که با چرخاندن آن قسمت های مختلف بزرگ و کو چک می شوند این مانکن ها در سایز های S-M و M-L درست شده ا ند . یعنی از سایز های 36 تا 42 و سایز های 44 تا 50 . بعضی از انواع آنها دارای دست و پا نیز هستند که برای پرو شلوار مخصوصاً در قسمت ران و آستین در قسمت بازو استفاده می شوند . متأسفانه این نوع مانکن ها در ایران ساخته نمی شوند و با توجه به کوچک شدن خانه ها این مانکن ها می توانند فروش خوبی داشته باشند .
پایه بعضی از مانکن ها از پشت می خورد که به خیاط این اجازه را می دهد شلوار را نیز به تن مانکن بپوشاند.
مانکن هااز سایز های بچه گانه شروع شده تا سایز های ایکس لارج ( XL) ادامه می یابند . تصاویر انواع آنها را در زیر مشاهده می کنید .

مانکن ثابت

مانکن با دست و پا

مانکن قابل تنظیم

پرسشـ و پاســخـ ...

پرسشی درباره ی این آموزش دارید؟ آنرا از ما بپرسید ، تمام تلاشمان را میکنیم تا مشکل شما حل شود

 • مريم
  ارسال شده در 4 خرداد, 1397

  سلام
  لطف کنید بفرمایید برای خیاطی استفاده از مانکن قابل تنظیم بهتر است یا مانکن ثابت.
  مانکن قابل تنظیمی که مد نظر من است از انهایی که با پیچ قسمتهای پهلو و کمر وباسن وقد قابل تغییر سایز هستند. متشکر از مطالب مفیدی که گذاشته اید.

  کپی کردن نظر
  1. نـدا ایــمـانـیــ
   نـدا ایــمـانـیــ
   Teacher
   CEO
   ارسال شده در 4 خرداد, 1397

   سلام دوست عزیز داشتن مانکن قابل تنظیم بستگی به نوع کارتون داره اگر مرتب برای افراد مختلف لباس میدونید مانکن قابل تنظیم تا حدی نیاز شما رو بر طرف می‌کنه مخصوصا وقتی کار حجمی میکنید وگرنه میتونید از مانکن ثابت هم سایز خودتون استفاده کنید

   کپی کردن نظر
 • آزیتا
  ارسال شده در 26 اسفند, 1396

  سلام چه جوری میتونم مانکن قابل تنظیمو خریداری کنم

  کپی کردن نظر
  1. نـدا ایــمـانـیــ
   نـدا ایــمـانـیــ
   Teacher
   CEO
   ارسال شده در 28 اسفند, 1396

   سلام دوست عزیز لازمه شما از سایت های خارجی خریداری کنید چون نا اونجاییکه میدونم هنوز تولید کنندگان ایرانی درست نمیکنند

   کپی کردن نظر

به گفتگو بپیوندید

Copyright 2018 © Vadiye Artcenter.