آخرین‌نوشته‌ها
نمایش‌همه
آخرین‌نوشته‌ها
نمایش‌همه
آخرین‌نوشته‌ها
نمایش‌همه
نوشته‌شده‌توسط
شنبه, 11/01/2014
2897 بازدید
22+لایک شده

لوازم کمکی دوخت و دوز (قسمت اول)

تعدادی از لوازم هستند که در دوخت و دوز نقش مهمی ایفا میکنند و کار ها بوسیله آنها راحت تر انجام می شود در اینجا شما را با تعدادی از آن ها آشنا می کنیم .
کاغذ الگو : این کاغذ که در ابعاد 50× 70 در بازار موجود است جنس های مختلفی دارد . کاغذ های زرد رنگ که عموماً در آموزشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد . کاغذ های سفید ضخیم مات و براق ، کاغذ های شفاف مات و براق که به آنها کاغذ برش هم می گویند . اصولاً کاغذ های سفید مات هم طرح کشیده شده را خوب نمایش می دهند و هم نور تابیده شده در محیط را بر نمی گردانند در حالیکه کاغذهای براق منعکس کننده نور بوده و چشم را خیره میکنند .

کاغذ نیمه مات

کاغذ مات

چسب ها : از دیگر لوازم که بسیار در طراحی و الگو سازی کار ساز است چسب ها هستند هنگامی که می خواهید الگو ها را مونتاژ کنید یا بخشی از الگو را بدلیلی بریده و دوباره به هم وصل کنید به انواعی از چسب ها نیاز دارید مثل چسب مایع ، چسب ماتیکی ، چسب کاغذی و نوار چسب شفاف . از نقطه نظر من نوار چسب کاغذی درهنگام طراحی خیلی مناسب است زیرا نقش ها روی آن راحت گشیده می شوند و براحتی می توان آنها را باز و دوباره بست و سر جایشان چسباند .

چسب مایعچسب نواری کاغذی

چسب ماتیکینوار دوخت ( کرسله ) : این نوار که نخی و کتانی است یکی از لوازم کمکی است که هم در دوخت ودوز مورد استفاده قرار می گیرد و هم انواع باریک آن را هنگام اندازه گیری به کمر می بندند تا اندازه ها دقیق تر گرفته شود . در قسمت های مختلف لباس که می خواهیم آن قسمت کِش نیاید مانند لبه جیب های پالتو ، کمر شلوار ، خطوط شکست در کت و پالتو و… از زیر دوخته می شود .

نوار دوختموم خیاطی( موم زنبور) : وقتی نخ پرز داشته باشید چکار باید کرد ؟ این سؤال با استفاده از موم خیاطی پاسخ داده می شود . موم خیاطی یا همان موم زنبور عسل از لوازم کمکی دوخت است و می توانید از عسل های موم دار موم آن را جدا کرده شیرینی آنرا بگیرید و فشرده کنید و برای خیاطی استفاده نمایید . البته انواع کارخانه ای آن در بازار یافت می شود . نخ پرز دار را به آن می کشید پرز ها بهم فشرده شده و دیگر هنگام نخ کردن سوزن اذیتتان نمی کند زیرا لبه نخ نیز کمی شق می شود .

موم خیاطیبرگردان نوک تیز : آیا شده که بعد از دوخت یقه وقتی آن را برمی گردانید دچار مشگل در قسمت های تیز آن شوید ؟ سعی می کنید با سوزن های درشت سر تیز آن را بیرون بکشید اما گاه نخ های پارچه هم با آن بیرون می آید . برای رفع این مشکل می توانید از برگردان نوک تیز استفاده کنید . که قسمت تیز آن را از داخل به دوخت فشار می آورید تا کاملا ًتیزی لبه خارج شود و قسمت گرد آن برای لبه هایی است که کمی گردند و آن هارا با فشار از داخل به بیرون می رانید . تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید .

برگردان نوک تیز1برگردان نوک تیز

آموزش طراحی لباس

آموزش رسم الگو بالاتنه گرلاوین زنانه

اگر چه تعدادی امروزه معتقدند متد گرلاوین متدی قدیمی است اما تجربه شخصی من نشان…
آموزش طراحی لباس

آموزش رسم و طراحی الگو شلوار زنانه

کادر اولیه شلوار برای کشیدن کادر شلوار همانند دامن ابتدا دور باسن بزرگ را بعلاوه…
آموزش طراحی لباس

راهنمای تخصصی سایز استاندارد زنانه همراه با راهنمای سایز ایرانی

در اندازه گیری استاندارد زنانه  همانطور که در تصاویر بعدی می بینید جداولی بر اساس…

ارسال پاسخ