آخرین‌نوشته‌ها
نمایش‌همه
آخرین‌نوشته‌ها
نمایش‌همه
آخرین‌نوشته‌ها
نمایش‌همه
نوشته‌شده‌توسط
جمعه, 10/24/2014
5112 بازدید
31+لایک شده

ابزار دوخت و دوز (قسمت اول)

در ابزار دوخت سنجاق ها از اهمیت بسیار بالا بر خوردار اند که در اندازه های مختلف از نظر ضخامت و جنس های گوناگون در بازار یافت می شوند برنجی، استیل، نیکل با روکش استیل سنجاق های استاندارد دارای 2/5 سانت بلندی هستند نازک ترین آن برای پارچه های ظریف تر بکار می رود . بعضی از انواع سر توپی دارند تا بهتر دیده شوند و بعضی دارای سر T شکل هستندکه برای تثبیت پارچه های توری با بافت باز بر روی تخته مخصوصا هنگام عکس گرفتن از محص.ل یا آهار زدن مناسب هستند. سنجاق قفلی نیز از دیگر سنجاق هاست که برای بست موقت در لباس بکار می رود زیرا اگر در مدت طولانی روی لباس باشد لباس را سوراخ می کند.

pinsسوزن های دست دوز
سوزن ها از نظر اندازه ضخامت و شکل آنها برای موارد خاص طراحی شده اند .

needle3 سوزن های دست دوز

سوزن منجوق دوزی ، بیدینگ (Beading) : دسته دیگراز سوزن های نوک تیز ضخامت آنها کم بوده و باریک هستند تا بتوانند از مرکز مهره ها و منجوق ها گذشته و تعدادی از آنها را در بلندای خود همزمان نگه دارند .چشمی آنها نیز دراز است معمولا این نوع سوزن ها برای هنر های دستی مثل دوخت پولک و منجوق وسنگ بکار می روند.

IMG_2372 سوزن پولک و منجوق

سوزن نوک تیز ( شارپ): دسته ای از این سوزن ها دارای نوک تیز بوده و به راحتی در پارچه فرو می روند معمولا اندازه ای متوسط دارند با سوراخ گرد (چشم گرد) که برای دوخت انواع پارچه مناسب هستند.برخی از آنها دو چشمی بوده و می توان دو رشته نخ را همزمان وارد پارچه نمود

سوزن شارپسوزن میلینرز (Milliners ) : دسته ای از سوزن ها که بطور معمول از سوزن های شارپ بلند ترند و معمولا برای کوک زدن یا چین دادن کلاه های زنانه کاربرددارند .

سوزن میلینر)Milliners(

سوزن نوک گرد ( سر سوخته یا سر سیاه ) : از لحاظ قیافه شبیه سوزن نوک تیز است اما کمی سر آن گرد است که این حالت کمک می کند سوزن در بافتهای کشی و ریون راحت تر عبور کند.

سوزن نوک گردسوزن کوبلن دوزی ،تاپستری (tapestry) : محکم و ضخیم و با نوک کنداست و بیشتر در سوزن دوزی ها و دوخت فرش و کوبلن و گونی بافی کاربرد دارد.به عبارتی پارچه ها یی با بافت درشت را بااین سوزن تزیین می کنند .

سوزن تاپستریسوزن بافتنی یا دارنینگ (Darning ) : به نام سوزن های فینیشینگ یا تمام کننده هم معروفند این ها نوک کند و چشمی بزرگی مثل سوزن های تاپستری دارند اما از آنها بلند تر هستند . سوزن رفو بافتنی از کلفت ترین نوع آن است . این سوزن برای بافتهای درشت و چین دادن پارچه توری نیز کاربرد دارد.

سوزن دارنینگسوزن خمیده : در اندازه های گوناگون موجود است و بیشتر برای روکش مبل و تشک دوزی که سوزن های صاف مناسب نیستند مورد استفاده قرار می گیرد.سوزن مبل Upholstery

سوزن نوک مثلثی ( سوزن چرم): که دارای سوراخی گرد و نوک مثلثی شکل است و برای سوراخ کردن پارچه های چرمی و پلاستیکی بکار می رود .

سوزن نوک مثلثی

سوزن چرم

سوزن دوسر : این نوع سوزن که دارا ی دو سر بسیار تیز است برای محکم کردن لبه ها و کور کردن بخیه ها بکار می رود . کاربرد این سوزن در صنعت پرده دوزی و مبل است .

سوزن دوسرسوزن بیتوین : نوک آن تیز و کمی ضخیم است و برای پارچه های ضخیم بکار می رود .

سوزن بیتوین یا پنبه دوزی (کوئیلت ) از سوزن های شارپ کوتاه ترند و دارای چشمی گرد به منظور بخیه های مناسب بر روی پارچه های ضخیم هستند مانند آنچه که درخیاطی یا پنبه دوزی ( لحاف دوزی ) و دیگر کارهای دستی استفاده می شود . توجه کنید برخی از سازنده ها بین سوزن های کوئیلت یا پنبه دوزی و سوزن های بیتوین تفاوت قائل هستند و سوزن های بیتوین را کمی کوتاه تر و باریکتر از سوزن های کوئیلت می دانند

سوزن بیتوین 1

آموزش طراحی لباس

آموزش رسم و طراحی الگو دامن تنگ

الگو ی اولیه دامن الگویی است که می توان از روی آن انواع دامن را…
آموزش طراحی لباس

آموزش مبانی الگو کشی شناخت علائم و خط راستا یا گرین

الگو شناسی یکی از مباحث مهم خیاطی شناخت علائم و خطوط راستای الگوها است .…
آموزش طراحی لباس

آموزش طراحی الگو برای آستین کت زنانه

برای تهیه الگوی آستین کُت لازم است که از کادر اولیه الگو آستین قبل از…

یک دیدگاه

ارسال پاسخ