Skip links

جدید

ظاهرنو، جستجو سریعتر، در بروزرسانی ودیعه 

آموزش رسم و طراحی الگو شلوار زنانه

جدیدترین آموزش ها در کانال ودیعه
# ودیعه هنکرده طراحی و مُد،راهی آسان برای آموزش خیاطی ، طراحی لباس و مد
PublicClass

آموزش رسم و طراحی الگو شلوار زنانه

آخرین بروزرسانی پنجشنبه,10 اسفند, 1396
سطح آموزش 
2154 بازدید
2 نظر
نـدا ایــمـانـیــ

آخرین بروزرسانی پنجشنبه,10 اسفند, 1396

نـدا ایــمـانـیــ
CEO

کادر اولیه شلوار

برای کشیدن کادر شلوار همانند دامن ابتدا دور باسن بزرگ را بعلاوه 4 می کنیم. همچنین جلو و پشت را روی یک الگو می کشیم و بعد آنها را از هم جدا می کنیم

1 ـ مستطیلی به عرض و طول زیر می کشیم :

عرض کادر = یک چهارم باسن بزرگ ( دور باسن بزرگ + 4 = ……. ÷ 4 = عرض کادر ) خط AB و A’B’

طول کادر = قد جلو از کمر تا زمین ، خطوط AA’ و BB’

2 ـ از کمر باندازه قد باسن بزرگ و قد باسن کوچک روی خطوط AA’ و BB’ علامت می گذاریم (خط EE’ خط باسن بزر گ و خط DD’ خط باسن کوچک می باشد .

از نقطه A در خط کمر 2 سانت داخل می شویم ( نقطه G ) و این نقطه را به E روی خط باسن بزرگ وصل می کنیم ، گودی کمر در پهلو شکل می گیرد . ( با خط کش منحنی حدود 3 میلیمتر آن را هلال می کنیم ( خط قرمز ))

4 ـ یک سوم AB را پیدا کرده ( نقطه C ) وخطی موازی خطوط AA’ و BB’ رسم می کنیم ( خط CC’ ) این خط ، خط اتو و راستای الگو می باشد

5 ـ از A’ باندازه یک سوم A’C’ داخل شده ( نقطه W ) به E روی خط باسن بزرگ وصل میکنیم ( خط پهلوی شلوار )

6 ـ از نقطه B قد تا زانو را علامت زده (نقطه F” ) خطی عمود بر BB’ می کشیم

الگوی جلوی شلوار

1 ـ از نقطه B باندازه فاق نشسته یا ( بر آمدگی باسن) روی خطBB’ پایین می آییم ( نقطه M )

2 ـ از M باندازه یک چهارم AB خارج می شویم ( نقطه N ) ؛ (بعبارتی خط MN یک شانزدهم باسن بزرگ می باشد ) از نقطه N به B’ خطی مستقیم وصل می کنیم و سپس در ناحیه خط زانو حدود 2 تا 2و نیم سانت داخل شده و مانند شکل هلال می کنیم . با این کار قسمت زانو کمی تنگ تر شده و جا نمی اندازد

3 ـ خط BM را تقسیم بر 3 کرده و از نقطه M به سمت کمر علامت می زنیم ( نقطه H ) سپس H را به شکل هلال به N با خط کش منحنی وصل می کنیم ( گشادی فاق جلو )

4 ـ از نقطه C روی خط کمر یک سانت به سمت راست ( نقطه الف ) و یک سانت به سمت چپ ( نقطه ب ) رفته و به باسن کوچک وصل می کنیم ( ساسون شماره 1 جلو )

5 ـ ساسون دیگری نیز در جلو رسم می کنیم و آن نصف CG را در نظر گرفته (نقطه X ) یک سانت به راست و یک سانت به چپ رفته و به باسن کوچک وصل می کنیم ( ساسون شماره 2 جلو )

از وصل نقاط G , B, H , N ,F’ , B’ ,W ,E, G جلوی شلوار که عمدتا با خطوط سیاه نمایش داده شده کامل می شود .

الگوی پشت شلوار

از نقطه B سه سانت داخل شده ( نقطه O ) و 2 سانت بالا می رویم ( نقطه R ) سپس از R به G وصل می کنیم

2 ـ یک دوم ( نصف ) خط GR را پیدا کرده از ( نقطه J ) ،یک سانت و نیم به سمت راست و یک سانت و نیم به سمت چپ می رویم .

3 ـ فاصله A J را اندازه زده و به همان اندازه از E روی باسن بزرگ داخل می شویم ( نقطهL ) از L به به دو سر ساسون وصل می کنیم ( ساسون پشت آبی رنگ )

4 ـ خط MB را نصف کرده نقطه H’ برای بلندی فاق پشت بدست می آید

5 ـ از نقطه M باندازه MN منهای 2 سانت خارج می شویم ( نقطه K ) ؛ به عبارتی :یک هشتم دور باسن بزرگ منهای 2

6 ـ در لب پایین پا از نقطه B’ یک سانت و نیم خارج می شویم ( نقطه S )

7 ـ از k خطی مستقیم به S وصل نموده سپس در نقطه تقاطع SK با خط زانو ( نقطه F”” ) حدود 2 تا 2و نیم سانت داخل شده و همانند شکل هلال می کنیم تصویر شماره 1 )

8 ـ از وصل نقاط G,R,H’,K,S , W ,E,G به یکدیگر پشت شلوار مشخص می شود که عمدتاً با خطوط آبی مشخص شده اند

کادر اولیه شلوار

جدا کردن جلو از پشت

همانطور که اشاره شد خطوط آبی پشت شلوار و خطوط سیاه جلوی شلوار هستند و خطو ط قرمز خطوط مشترک جلو و پشت می باشند . خطوط جلو و پشت را آنگونه که اشاره شده هر کدام را جداگانه به همراه ساسون هایشان روی کاغذ دیگری رولت یا کپی می کنیم .

نکته مهم : در قسمت جلو از نقطه N روی خط MN یک سانت کم می کنیم نقطه N’ و 2 سانت بالا می رویم ( نقطه O ) و از O به H و B’ وصل می کنیم . همچنین پارچه را در قسمت وسط پا ی پشت با اتو می کشیم ( تصویر شماره 2 ) این کار باعث می شود هنگام دوخت جلو کمی خُرد خورده و هنگام نشست و برخاست روی ران کشیده نشود.

شلوار کامل

کنترل شلوار

1 ـ کمر : همانند کنترل دامن کمر الگو جلو و پشت را بدون احتساب ساسون ها اندازه زده و کم یا زیادی آن را با ساسون ها و پهلو متناسب می کنیم ( در کنترل دامن این موضوع توضیح داده شده است )

2 ـ کنترل ران : حدود 5 سانت پایین تر از خط فاق یعنی خطوط MK و MN را اندازه زده و با دور ران شخص مقایسه می کنیم مقدار الگو باید کمی از دور ران شخص گشاد تر باشد اگر این مقدار کوچک تر بود ابتدا محاسبات تان را چک کنید و در صورتی که هنوز مشکل باقی بود در قسمت ران روی خط پهلو به مقدار نیاز اضافه نموده و سپس خطوط را در قسمت کمر و زانو شکل دهید.

3 ـ کنترل آمفور ماشور : الگوی جلو و پشت را از طرف فاق روبروی هم قرار داده بطوریکه خط توی پا در نقطه فاق مماس یکدیگر باشند سپس فاق را کامل اندازه زده و با آمفور ماشور فرد مقایسه کنید در صورتیکه فاق کوتاه تر بود از قسمت کمر پشت به آن اضافه کنید و بهتر آن است که از نقطه H’ روی فاق پشت خطی موازی خط باسن تا پهلو چیده و اوازمان بدهید طوریکه در پهلو به صفر برسد ، هم شیب فاق زیاد وهم قد پشت بلند میشود . این کار برای افراد با باسن بر جسته مفید است .

4ـ کنترل قد شلوار : در صورت نیاز از پایین پا کوتاه یا بلند شود.

5 ـ کنترل قد زانو : توجه داشته باشید که اندازه قد زانو در الگو 5 سانتی متر کوتاه تر می باشد و به آن زانوی کاذب می گویند

6 ـ کنترل دور زانو : که کم و زیادی آن را از قسمت پهلو انجام می دهید

7 ـ دم پای شلوار : بسته به مد روز دم پا متفاوت است آنچه را دوست دارید بطور مساوی از پهلو کم یا زیاد کنید . برای شلوار های خیلی تنگ یا به اصطلاح لوله تفتگی باید اندازه دور قوزک پا برای لب پای شلوار استفاده شود و گرنه شلوار به پا نمی رود .

پرسشـ و پاســخـ ...

پرسشی درباره ی این آموزش دارید؟ آنرا از ما بپرسید ، تمام تلاشمان را میکنیم تا مشکل شما حل شود

 • عفت
  ارسال شده در 15 اسفند, 1396

  سلام در این الگوی شلوار خط اطو وسط قرار نگرفته اگر بخواهیم طبق مدلی که داریم دمپا و توزانو تنگ یا گشاد شود چطو ر باید عمل کنیم اگه میشه زود جواب بدید ممنون

  کپی کردن نظر
  1. نـدا ایــمـانـیــ
   نـدا ایــمـانـیــ
   Teacher
   CEO
   ارسال شده در 15 اسفند, 1396

   سلام دوست عزیز برای تنگ کردن زانو و گشاد کردن لب پا از خط های کناری یا همان درز ها اینکار رو میکنیم و خط اتو سر جاش میمونه

   کپی کردن نظر

به گفتگو بپیوندید

Copyright 2018 © Vadiye Artcenter.