همیشه باید از لوازم یا ابزار برش تیز با جنس مرغوب استفاده کرد زیرا جنس های نامرغوب هم زود کُند می شوند وهم کار را سخت به جلومی برند : لوازم برش عبارتنداز قیچی ، نخ چین ، کاتر ، بشکاف و درفش

قیچی : برای کار های مختلف قیچی های متفاوتی طراحی و ساخته شده است .

قیچی دسته خمیده : چون دسته قیچی بالاتر از لبه ی آن است لذا روی پارچه خوابیده و راحت تر برش انجام می گیرد.

N5230-2 قیچی دسته خمیده

قیچی خیاطی : این نوع قیچی پیچی برای تنظیم فشار مساوی دو تیغه دارد و برای صاف کرن درزها و سجاف ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیچی خیاطی قیچی خیاطی

قیچی دندانه دار ( زیگزاگی ) : بدلیل دارا بودن دندانه در تیغه های این قیچی برای برش پارچه هایی که زود ریش می شوند مناسب است . همچنین برای لبه هایی که می خواهیم حالت تزیینی داشته باشد :

zigzag Scissors قیچی دندانه دار ( زیگزاگی )

قیچی چرم : لبه های ضخیم و ارّه ای این قیچی بریدن چرم و جیر را راحت می کند .

original_leather-handled-utility-scissors قیچی چرم

قیچی گلدوزی : نوک این نوع قیچی تیز و برنده است و برای کارهای ظریف درست شده است . نوع نوک گرد آن برای زمانی است که نمی خواهید برشی را تا انتها ادامه دهید.

Embroidery Scissors قیچی گلدوزی ۱ قیچی نوک گرد قیچی نوک گرد گلدوزی

 

قیچی جادگمه : این قیچی پیچ تنظیم فاصله دارد بنابر این فقط می توان باندازه لزوم چید و نه بیشتر.

قیچی جادگمه قیچی جادگمه قیچی جادگمه 2 قیچی جادگمه ۲

نخ چین : این وسیلخ با تیغه های فنری و فولادی خود می تواند نخ های بریده شده در میان درز ها را درآورده و همچنین می تواند دوختهای ظریف مانند جادگمه های دوخته شده را باز کند.

نخ چین نخ چین

قیچی برقی عمود بر : این قیچی برای سرعت در کار و چند لایه چیدن پارچه است.

قیچی برقی قیچی برقی عمود بر


 

نکاتی در مورد تیز کردن قیچی

برای تیز کردن دستی از لوازم زیر استفاده کنید :
۱ـ با سنگ چاقو تیزکن (سنگ اکسید آلومینیوم ) چند بار روی تیغه‌های قیچی بکشید ودر پایان براده‌های قیچی را از روی آن‌ها تمیز کنید.
۲ ـ از شیشه برای تیز کردن قیچی استفاده نمایید. یک لیوان شیشه‌ای ارزان قیمت و بی‌استفاده را روی لبه قیچی بکشید.
همچنین می‌توانید از یک بطری شیشه‌ای استفاده کنید و قیچی را تا زمانی که به اندازه دلخواه تیز شود، دور لبه و گردن آن بمالید.
۳ـ قیچی‌های ظریف مانند خیاطی و کاردستی را با بریدن یک یا چند کاغذ آلومینیومی تیز کنید. بهتر است از کاغذ آلومینیومی ضخیم استفاده کنید.
۴ ـ با چند بار بریدن کاغذ سنباده نازک قیچی‌ها را تیز، تیغه‌ها را شسته و خشک کنید.

۵ ـ از چاقو تیز کن برقی هم که محل تیز کردن قیچی دارد می توانید استفاده کنید

Scissors sharpener چاقو تیز کن برقی

نکته مهم : اگر قیچی شما زمین بخورد و تنظیم آن نامتعادل شود هیچ یک از کارهای فوق کار آمد نخواهد بود .و باید قیچی دیگری تهیه نمایید .

درفش (سوراخ کن) : برای سوراخ کردن دقیق پارچه و برای جا دگمه های فشاری بکار می رود . هنگامیکه از آن استفاده نمی کنید بهتر است نوک تیز آن را بپوشانید.

درفش درفش دسته دار

 

درفش 1 درفش ساده

چرخ برش ( کاتر ) : کاتر ها به دو شکل در بازار موجود هستند :

۱ـ تیغ موکت بری : که دارای کشوی جمع کننده تیغ است و برای برش الیاف ضخیم استفاده می شود .

Blade Carpet تیغ موکت بری

۲ ـ کاتر غلطکی : که درخیاطی کاربرد دارد مخصوصا ًدر چهل تکه دوزی که بواسطه آن بدون نیاز به بلند کردن تیغه ، برشی صاف خواهیم داشت . چرخ های برش دارای مکانیسمی ویژه اند که در هنگام کار نکردن با آن به داخل کشیده شده قفل می شوند . باید توجه داشت استفاده از صفحه برش در انجام کار با این وسیله ها بسیار مهم است.

کاتر غلطکی کاتر غلطکی

صفحه برش : این صفحه که درجه بندی شده برای اندازه گیری دقیق و برش خط های مستقیم است . این صفحات در سایز های A2 ,A3,A1 و با ضخامت های مختلف در بازار وجود دارد که ضخامت ۱/۵ میلیمتر آن برای برش کاغذ و خیاطی مناسب است . درجه بندی های آن، هم به سانتیمتر و هم به اینچ می باشد.

صفحه برش صفحه برش

بشکاف : این وسیله در دواندازه بزرگ وکوچک در بازار وجود دارد که نوع بزرگتر آن برای باز کردن درز و نوع کوچک آن برای کار های ظریف تر و نزدیک به دوخت استفاده می شود.

Seam Ripper بشکاف

میز برش : یکی از مهمترین وسایلی که برای خیاطی مورد نیاز است میزی است که بتوان روی آن براحتی برش نمود . استاندارد میز برش طول ۲ متر ، عرض ۱ متر ، ارتفاع ۹۰ سانت تا یک متر است . استحکام این میز باید طوری باشد که با فشاری که روی آن آورده می شود نلغزد . میز های چوبی با پایه های فلزی یا پایه های چوبی از بهترین آنها می باشند . باید بتوانید هنگام کار پای خود را براحتی روی پایه های آن بگذارید تا خسته نشوید . از این نوع میز ها نوه تا شو آنها برای اتاق های کوچک مناسب است . و برای صرفه جویی در فضا می توان زیر میز را طبقه بندی کرد و از آنها برای لوازم مورد نیاز دیگر استفاده نمود .

عکس کاور Timothy Hutto